Ledce 232
330 14 Ledce u Plzně
Tel: 377 958 292
E-mail: ledceps@email.cz
Webové stránky se upravují.
Pozvánka:
Středa 13.11.2024 19.00 hodin, Sál Domu Exodus v Třemošné
George Enescu - rumunské inspirace
Účinkuje PiKap Quartet: Martin Kaplan - housle, Lenka Šimandlová - housle,
Miljo Milev - viola, Petr Pitra - violoncello
Program: George Enescu, Antonín Dvořák, Josef Suk
Na další "Koncert u řeky" vás zvou Město Třemošná, Sdružení občanů Exodus
a Spolek Koncerty Plzeňsko.
Vstupné: 200,- Kč v předprodeji na www.plzenskavstupenka.cz a na místě půl hodiny před koncertem
Texty ke koncertu:
George Enescu se narodil 19. srpna 1881 v rumunské vsi Liveni a zemřel 4. května 1955 v Paříži. Byl zázračné dítě, od útlého věku se věnoval kompozici a již ve svých sedmi letech byl přijat na Vídeňskou konzervatoř. Jako desetiletý hrál pro císaře Františka Josefa na vídeňském dvoře. Po absolvování konzervatoře ve Vídni pokračoval ve studiích na pařížské konzervatoři, kde se stal žákem Julese Masseneta a Gabriela Faurého.
Ve svých šestnácti letech napsal orchestrální Poème roumain, který byl uveden prestižním Collonovým orchestrem. Po skončení studií působil jako houslista a dirigent, koncertoval napříč Evropou i Spojenými státy. Ve 30. letech žil střídavě v Paříži a v Bukurešti, po druhé světové válce a po vzniku Východního bloku se trvale usadil v Paříži.
Enescu byl jedním z nejváženějších hudebníků své doby. Osobnosti jako Pablo Casals nebo Vincent D’Indy oceňovaly jeho fenomenální hudební paměť, precizní interpretační techniku, muzikálnost i osobnostní kvality. Ocenění se mu dostávalo a dostává
i v jeho vlasti, jejíž hudbu ve světě vehementně prosazoval.
Enescu za sebou zanechal rozsáhlý skladatelský odkaz sestávající primárně z komorní
a orchestrální hudby. Už z jeho dětského věku pochází velké množství především komorních skladeb, v roce 1901 pak napsal své dosud nejčastěji uváděné dvě orchestrální Rumunské rapsodie. Rumunská lidová hudba mu byla inspiračním zdrojem i ve Třetí houslové sonátě, Op. 25 (1926) a dalších kompozicích.
V poslední době se divácké oblibě i kritickému obdivu těší jeho jediná opera Oedipe, Op. 23 (1910-1931), považovaná za jeho mistrovské dílo. Hudba George Enescu se vyznačuje rozšířenou chromatickou harmonií, impresionistickou orchestrální kresbou a výraznou melodikou. Stylově i kompozičním odkazem jej lze srovnat s druhým slavným hudebním emigrantem jeho doby Karolem Szymanowským.
Enescu byl rovněž významným pedagogem. Mezi jeho studenty se řadí i slavný americký houslista a dirigent Yehudi Menuhin.
OPERA +
PiKap Quartet je klasické smyčcové kvarteto, jehož členové jsou svým životem spjati s Karlovými Vary a Plzní. Dlouholetá umělecká spolupráce a láska jednotlivých členů ke komorní hře, datující se již od studentských let, vedla v roce 2000 ke vzniku nového tělesa. Členy souboru spojují podobné zájmy a lidský i umělecký naturel. Během několika let si vytváří osobitý styl a zvuk daný vědomým navázáním na bohatý odkaz kvartetní tradice, přesto přihlížející k osobnosti každého hráče.
Repertoár souboru je postaven na základu klasické komorní hudby vídeňských mistrů (Haydn, Mozart, Beethoven), zvláštní zaujetí věnuje soubor dílům českých mistrů (Smetana, Dvořák, Janáček, Martinů) i hudby současné (K. Šimandl, W. Graf, hudba současných islandských autorů). Některá díla jsou věnována přímo tomuto souboru, který je i poprvé uvedl. Soubor rád poznává nové rozměry komorní hudby a stále zůstává společná touha - muzicírovat.
Sledujte informace z našeho webu na svých chytrých telefonech. Využívejte naši novou mobilní aplikaci – V OBRAZE.
Dnes je 7.12.2024
Svátek má Ambrož, Benjamín
Státní svátky a významné dny na dnešek:
Zítra má svátek Květoslava